Meditation-Mob

Harika şeyler oluyor hayatta. Daha kalabalık kitlelerce yapılıyor yoga, meditasyon. Türkiye halen azınlık halini sürdürüyor bu konuya yabancılığında, ancak bunun zamanla yayılacağı potansiyeli biliniyor, hissediliyor. Sabır, süreç hayatın her köşesinde karşımıza çıktığı gibi bu konuda da baş gösteriyor.

MedMob- Meditation Mob, yani meditasyon çeteleri olduğunu biliyor muydunuz? Okuduğum bir haberde karşıma çıkan bu güzel eylem dünyanın birçok yerinde gerçekleşmiş, haritaya bakıldığında Türkiye boş gözüküyor. Neden burada da yapılmasın dedim ve bunları yazmaya koyuldum.

Dünyanın birçok noktasında gerçekleşen meditasyon da, özellikle şehrin kalabalık meydanları seçiliyor: Bir saat boyunca sessizlik meditasyon yapıldıktan sonra ise, "soundbath" diye adlandırılan 11 dakika süren bir ses banyosu yapılıyor. İstenilen bir mantra ya da sözcük (bir, huzur vs.) söyleniyor.


"Give meditation a try, it's not what you think/ Meditasyona bir şans ver, tahmin ettiğin şey değil" sloganını ayrıca beğendiğimi belirmeliyim. 

Buna Türkiye'de izin verilir mi, sorun çıkar mı gibi bulutlu düşüncelere zihnimi yönlendirmeden, olursa çok da güzel olabileceği fikrini hissediyorum. Belki ilgilenen yoga merkezleri buna öncülük edebilir. Havaların ısındığı bir günde, Galata Kulesi'nin altında, Taksim veya herhangi bir meydanda gerçekleşse, nasıl olur?
Bence harika...

Daha fazla bilgi için: http://www.medmob.org/


Yorumlar

  1. Galata Kulesi'nin hemen altındaki o minik meydan, ne güzel olur böyle bir meditasyon için. Düşünmesi bile o kadar huzur verdi ki. Gözlerimi gökyüzüne açtığımda karşımdaki Galata Kulesi'nin o büyülü duvarları... Keşke olsa.

    YanıtlaSil
  2. minik bir ekip oluşmaya başladı zaten. havaların ısınmasıyla nerede olacağımız belli oldu:)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Neye ihtiyacın var?

İlk kez yoga dersine gideceklere tavsiyeler

108 sayısı...